Chcete se skutečně vyléčit, nebo jen tak laškujete s myšlenkou na momentální „potlačení“ toho, co vás právě na vašem těle trápí?
Tuto otázku je dobré si upřímně zodpovědět dříve, než s homeopatickou léčbou začnete.
Jednou z podmínek homeopatické léčby totiž je ze svého listu oblíbených rituálů vyřadit dlouhodobě kávu. Tedy alespoň tu kofeinovou.
Proč? Je káva zdravá, nebo ne?
Tento legendární lahodný nápoj obsahuje kofein, tedy drogu stimulující pozornost, zvyšující mozkovou aktivitu a snižující celkovou únavu.
Zda kávu pít, či nepít, se neshodnou ani odborníci. Jedno je ale jisté, kofein je droga, takže si na něm můžeme vypěstovat závislost. Kromě toho káva zvyšuje krevní tlak, a tím i riziko vzniku srdečních chorob. Podle některých odborníků by lidé neměli pít kávu skoro vůbec nebo jen občas. Jiní ale kávu velebí. Kofein prý zvyšuje pozornost, zrychluje reakce a rozšiřuje poznávací schopnosti.
Ať tak nebo tak, káva je velmi oblíbená. Zatímco jedni tvrdí, že tři až čtyři šálky denně nevadí, druzí tvrdí, že i jeden je moc. Opírají se o výzkumy, ze kterých vyplývá, že u lidí s pravidelnou konzumací kofeinových nápojů byl zjištěn častější výskyt rakoviny ledvin, jater a slinivky. Ale přímá souvislost mezi kofeinem a příčinou těchto onemocnění nebyla nikdy spolehlivě prokázána.
Naopak, souvislost kávy a vyššího rizika vzniku srdečního infarktu prokázána je. Netýká se však každého z nás, ale těch, kteří vlastní gen CYP1A2, který se výrazně podílí na metabolismu kofeinu. U jedinců, kteří pili 4 a více šálků kávy denně, se zvýšilo riziko srdečního infarktu o 36% (zdroj: Wikipedie).
Dlouhodobý účinek kávy na organismus
Ať už jsme na vliv kávy citliví více či méně, jedno je pro nás všechny společné: užíváním kávy vzniká začarovaný kruh. Pijeme ji, abychom se povzbudili, dotáhli rozdělanou práci, odložili spánek či „přežili“ tlak, do kterého jsme se dostali v práci nebo doma. Méně si už uvědomujeme spánkový a energetický deficit, který jsme si tímto zvýšením výkonnosti způsobili. A ten je potřeba nahradit. A my si místo toho raději dáme další šálek kávy. Vždyť zítra je taky den a naše výkonnost v něm musí být stejná jako včera.
Všimli jste si, co se stane potom?
Může být v takovém případě naše tělo stále ještě ve stavu harmonické rovnováhy (a tedy zdraví)? Ani náhodou. V tom lepším případě nás dříve či později skolí akutní nemoc, jako pokus našeho těla o „restart“ a návrat ke zdraví. O významu akutní nemoci a horečky se dočtete více zde >>
V tom horší případě se naše tělo na akutní nemoc už ani nevzmůže. Je příliš vyčerpané. A jediné, co jsme tímto způsobem dosáhli, je chronicky oslabené vnitřní prostředí. Ideální zázemí pro vznik a progresi chronických chorob, rakovinu z nich nevyjímaje.
Ne každý také ví, že kofein volně prochází přes placentární membránu. Mezi plodem a matkou tak může být neustále udržována stejná hladina kofeinu v krvi. A tím zajištěn jeho stejně silný účinek na orgány a tělo vyvíjejícího se děťátka.
Máte ještě stále chuť dát si šálek čerstvé kávy?
Pokud ano, pak ze srdce (a pro srdce) doporučuji změnit způsob jejího pití.
V ideálním případě si ji užívejme jak dar. Jako smysly okouzlujícího společníka pro chvíli zastavení se. Pijme ji vědomě, vychutnávejme její vůni, chuť a vzhled. Neberme ji jako samozřejmost a nutnost svého každodenního života; odměňujme se s ní příležitostně. Jedině tak se nám podaří naplnit přísloví, že „ i jed může být v malém množství lékem“.
Něco za něco …
Pokud se však rozhodnete pro homeopatickou léčbu, budete muset kávu na nějaký čas vynechat. Káva je v homeopatii považována za přímé „antidotum“ homeopatického léku. Tedy látku, která působí přímo proti účinku homeopatika.
Proč? Všechny důvody již byly uvedeny výše. Homeopatický lék se snaží o probuzení životní síly našeho organismu a jejím prostřednictvím o nastolení rovnováhy na psychické, emoční a fyzické úrovni našeho těla. Kofein pracuje přesně obráceně. Už chápete?
Mám nějakou vhodnou alternativu?
Ano. Pokud vás láká vůně a chuť kávy, obraťte se na jejího bezkofeinového dvojníka. Dá se koupit v supermarketech a dokonce ji už leckde nabízejí v kavárnách. Chutná stejně skvěle, jen vám po ní nebude stříkat energie z uší. Pokud se chcete skutečně povzbudit, možná přišel čas objevit chutě, barvy a vůně zelených čajů. Samozřejmě s mírou. V čajích je přítomna jistá „alternativa“ kofeinu, thein. Na naše tělo má mírnější účinek, proto na sobě obvykle účinek jednoho hrníčku čaje nepozorujeme. Ale i zde platí pravidlo, že „méně je více“, a to zejména u čaje černého, jehož účinek je někdy přirovnáván ke kávě.
P.S.
Skutečnosti citované v tomto blogu mají informativní a vzdělávací charakter. V žádné případě nepropagují a neschvalují samozvané a laické užívání homeopatik, vysazování konvenčních léků, ani nenahrazují potřebnou konzultaci klasického lékaře či pediatra v případě zdravotních potíží.
se stane potom?