Omdlévání a tiky, chlapec 12 let

 

 

 • Hlavní problém

Omdlévání

V posledním roce se chlapci několikrát udělalo nevolno a omdlel. Poprvé omdlel na dovolené v létě, když dostal střevní chřipku, zvracel a měl průjem. Podruhé omdlel v návaznosti na výcvik potápění a zadržování dechu. Potřetí omdlel ve škole, když se vracel do třídy z návštěvy toalety.
 

 • Další potíže
   
  Křečovité bolesti břicha

Poprvé, když jej začalo bolet břicho, měli podezření na slepé střevo. Byl několik dní v nemocnici, ale po důkladném vyšetření nebylo nic prokázáno. Opakovanými bolestmi břicha trpěl i v následujících měsících. Občas zvracel. Měl pocit křečí a nadýmání. Chlapec cítí tlak v dolní části břicha. Poslední dny jej bolí břišní svaly a bránice. Potíže jsou vždy nejhorší večer, pomůže mu ulehnout na bok a stočit se do klubíčka.
 
Bledost a únava

V posledním roce a půl je pro něj typická slabost a únava. Je-li více unavený, je výrazně bledý.
 
Chlapec prošel komplexním neurologickým a endokrinologickým vyšetřením, na kterých nebyl shledán žádný klinický nález.
 

 • Ostatní symptomy vedoucí k určení léku
   
  Psychika a emoce
   
  Chlapec má neuvěřitelnou mentální kapacitu. Ve škole jej to štve, chtěl by se učit dál, něco složitějšího a otravuje jej, že se kvůli pomalejším spolužákům nemohou hnout z místa. Velmi aktivně reaguje na učitele, skáče mu do řeči, urazí se, když jej učitel nevyvolá.
   
  Baví jej všechno, co dělá, a dělá to na maximum, je velmi ctižádostivý. Slovy rodičů je “přemotivovaný, rozoumek mu běhá jako veverka v kleci”. Vypadá, že v ničem nemá stopku. Překotně mluví, když chce něco vyjádřit. V hlavě mu jede tolik věcí, že je nestihne zformulovat, musí se zamyslet, jak to říct, aby to dávalo smysl.
   
  Večer je výrazně podrážděný. Dokáže mít i záchvat vzteku, když jej vytočí mladší sourozenec, třese se a drží se, aby mu neublížil fyzicky. Vzteká ho i když je plno lidí kolem, vyhledává samotu. Vztek je výraznější poslední tři týdny. Má chuť vyházet oblečení ze skříně, hodit něčím o zem.
   

Tělesné symptomy

neklidné nohy, když sedí na židli, třese s nimi.
 
Skřípání zuby v noci v posledních měsících.
 
Výrazné tiky, mrkání očí.
 
Jídlo: v poslední době má neutrální vztah k jídlu. Jídlo pro něj není důležité. Dlouhodobě má rád kuřecí maso, pizzu, odjakživa má rád pomeranče a kyselá jablka. Má rád slaná jídla, sladká ne, sladkosti nevyhledává. Má rád vodu s citronem.
 
Potí se hodně na hlavě, nohy – šlapky, záda. Při sportování hodně zrudne, v létě nesnáší horko. Pod peřinou je mu horko na hrudník, horní polovinu těla. Na nohy je mu spíš chladno, cítí, že je má studené. Na nohy si i v létě bere ponožky a boty.
 

 • Léčba
   
  Chlapec dostal lék Veratrum album, 200CH.
   
  Na kontrole čtyři měsíce po podání léku byl chlapec bez tiků. Tiky slovy rodičů odezněly v průběhu prvního měsíce po léku.

V průběhu uvedených 4 měsíců se zažívací potíže ani omdlévání znovu neobjevily.

Výsledkem léčby bylo i celkové zklidnění mentální roviny. Chlapec přestal být tak výrazně ambiciozní a překotně se vyjadřující. Zmizela i podrážděnost a večerní vztek.