Ekzém na horních končetinách, dívka 14 let

 

 • Hlavní problém
   
  Ekzém na obou zápěstích na jejich dorsální straně, na ohbí loktů, pod bradou a na víčkách.

Je suchý, jen občas málo zmokvá ve středu, ale jen tak, že když se dotkne, cítí v jeho středu vlhko a čirou tekutinu.
 
V létě a teple je to lepší, u moře se ekzém zlepší, na zápěstích zmizí, ostatní místa zůstávají. Přelom říjen/listopad se zhoršuje.
 
Tento ekzém začal v zimě v sedmé třídě. V létě po 7. třídě dívka přešla na veganskou stravu, ekzém částečně zmizel. Nyní, v 9. třídě, stres s přijímačkami na lyceum to zhoršil a ekzém se znovu vysel na loktech a zápěstích.
 
Poprvé se ekzém u dívky objevil před prvním rokem, dva měsíce po očkování proti TBC (v 6 měsících). Rodiče jí vysadili mléko a veškeré mléčné výrobky ze stravy a mazali ekzém kozí syrovátkou. Do 3 měsíců ekzém zmizel a znovu se objevil až v sedmé třídě.
 
Dívka má velmi ráda kočky. Ty jí ale zhoršují jí ekzém. Cítí to vždy, když přijede k babičce, do 2h se začne škrábat, když je v prostorách, kde se víc pohybují. Toto zhoršení ekzému chlupy a také prachem pozoruje nyní v posledních měsících výrazně.
 
 

 • Další potíže
   
  Opakující se záněty průdušek. Zejména v období, kdy je chladno a vlhko, tedy od podzimu do jara.
   
  Nevolnost v dopravních prostředcích. Na lodi se jí dělá špatně, stejně tak v autě i autobuse, když točí v zatáčkách.
   
  Od 5.třídy je velmi alergická na včelí píchnutí, vždy oteče obrovským vodnatým otokem, který bolí a jen pomalu odchází.
   
  Posledních 5 let má často afty v puse. Praskají jí hodně rty, má je suché.

 

 • Ostatní symptomy vedoucí k určení léku
   

Psychika a emoce
 
Dívka je velmi chytrá, ambiciozní, poctivá a zodpovědná.
 
Když určitou dobu nic nedělá, začne být neklidná, nervózní. Chodí běhat, to jí pomáhá psychicky. Má často potřebu změny, zejména když jsou věci dlouho stejné. Chce přesouvat nábytek, přehazovat šatník. Když chodí cca 3 týdny na stejné kroužky, tak 4.týden nikam nejde, jen aby to zase nebylo stejné. Na dovolené u moře na pláži 10 dní nevydrží, potřebuje měnit prostředí, cestovat, pohybovat se.
 
Dokáže být chaotická, v pokojíčku má velký nepořádek, do pokoje pak už ani raději nechodí, je líná si jej uklízet. Anebo jí to nakonec vyhecuje uklidit.
 
Strachy: dříve měla strach z výšek, spíš takový pocit svírání a závratě. Teď už tolik ne. Jediný skutečný strach je z hadů, odjakživa. Velký strach z přijímacích zkoušek. Strach z návštěvy u lékaře, z očkování.
 

Tělesné symptomy
 
V létě: po 7. třídě změnila své stravovací návyky na veganství – rozhodla se tak sama, důvodem byla zdravá strava plus nezabíjení zvířat.
 
Miluje burákové máslo a čokoládu, dokázala by ji jíst denně, musí se omezovat. Poslední 3 roky má ráda hodně hořkou čokoládu. Kakao nepije, ale dává si ho hodně do jídla, banány má také ráda hodně, také jablka a hrušky.
 
Miluje ořechy, sušené ovoce, kokos. Má ráda indická kořeněná jídla. Když ještě jedla maso, milovala mořské plody. Má ráda rajčata, dokázala by je jíst denně. Nemá ráda vejce, na žádný způsob. Nesnáší slizká, rosolovitá jídla.
 
Pije dost, cca dva litry denně, má chuť na studenou vodu.
 
Když má hlad, cítí velkou slabost, je vyčerpaná a podrážděná.
 
Nesnese horko ani chlad. Vyhovuje jí tepelný střed. Nemá ráda podzim, zataženo a vlhko.
 
Rodinná anamnéza: oba dědečkové zemřeli na rakovinu, jeden po 50. roce věku, jeden po 60. roce věku.

 

 • Léčba
   
  Dívka dostala lék Carcinosin 200CH
   
  Kontrola 2 měsíce po podání léku:
   
  1. měsíc po léku výrazné zlepšení ekzému, o 40%, pak druhý měsíc se to pořád lepšilo, teď je to o 60% lepší. V oblasti očí ekzém odezněl, ostatní ložiska jsou výrazně zlepšená.
   
  Kontrola 6 měsíců po podání léku:
   
  Ekzém kompletně zmizel. Objevil se jen přechodně, když si na táboře víc máčela ruce při mytí nádobí v saponátech.
   
  Reakce na kritiku je výrazně zlepšená, bere si míň k srdci to, co jí ze strany jejího okolí připadá jako kritika. Už si nepřijde špatná.
   
  V posledním měsíci se objevilo výrazné nadýmání a tupý pocit tlaku v oblasti jater. Zhoršuje to zejména ovoce a mastná jídla. Odchodem plynů se jí uleví, ale proces po dalším jídle začne nanovo.
   
  Má výrazné chutě zejména na ostrá a kořeněná, smažená jídla.
   
  Protože nebylo možné potvrdit kterýkoliv z léků typických pro výše uvedené trávící potíže, dívce byl zopakován původní lék.
   
  Na kontrole dva měsíce po léku byla dívka zcela bez ekzému a trávících obtíží. To trvá dodnes  (2,5 roku od posledního podání léku).